Novak Djokovič- športový kráľ roku 2011

Keď sa 22.5.1987 narodil rodičom Srďanovi a Dijane Djokovičovcom, majiteľom palacinkárne a pizzérie v Belehrade prvý syn Novak, nik nečakal, že bude mužská svetová tenisová jednotka. Novak nepochádza zo športovo neznámeho prostredia. Otec, strýko a teta boli vynikajúci lyžiari. Možno aj preto chceli rodičia vychovať zo svojich detí športovcov. Podarilo sa im to veď aj Novakovi súrodenci, Marko a Dijordjie sa tiež venujú tenisu. Marko dokonca vo štvorhre vyhral turnaj ATP Tour v Belehrade.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Novakove tenisové začiatky

Ako som už spomínal, rodina bola športovo založená, ale od začiatku Novak bol smerovaný skôr na lyžovanie alebo futbal. Rozhodol sa pre tenis a koniec koncov neľutuje to. Krok k tenisu spravil ako štvorročný. Keď mal dvanásť, vstúpil do tenisovej akadémie v Mníchove. V roku 2004 sa dostal do semifinále v singli aj v debli na juniorskom Australian Open. Odvtedy jeho kariéra nadobudla raketový vzostup.

Profesionálna kariéra

V roku 2006 sa ho ujal slovenský tréner Marián Vajda, ktorý ho vedie až do dnes. Bol to vydarený krok. V januári tohto roku držal v rebríčku ATP 78.miesto, v decembri sa dostal už do dvadsiatky najlepších! Pomohli mu k tomu víťazné turnaje v Amersfoorte a v Métach.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší rok bol pre neho opäť veľmi úspešný. Pripísal si päť turnajových prvenstiev , z toho dve na prestížnom okruhu ATP Masters. Finálovú bilanciu mal famóznu; 6:2. Navyše v Montreale porazil vtedajšiu svetovú jednotku Rogera Federera. Ten mu to však vrátil vo finále na US Open, čo bolo prvé Djokovičove grandslamové finále. Rok zakončil už ako svetová trojka.

Začiatok roku 2008 bol pre Novaka ako z rozprávky. Na ceste za prvým grandslamovým turnajom Australian Open vyradil v semifinále Rogera Federera a vo finále prekvapenie turnaja, nenasadeného Jo-Wilfrieda Tsongu. V priebehu roka vyhral ďalšie štyri turnaje ATP Tour a turnaj ATP Masters v Ríme. Rok zakončil najlepšie ako mohol, zvíťazil na turnaji Majstrov v Šanghaji nad Nikolajom Davydenkom.

Djokovič pokračoval v skvelých výkonoch aj roku v 2009. Opäť päť víťazstiev na okruhu ATP Tour a opäť víťazstvom nad Federerom na turnaji v Bazileji. Pridal až päť finálových účastí na ATP Masters v Miami, Monte Carle, Ríme, Cincinati a v Paríži. Do víťazstva pretavil iba poslednú účasť, keď v Paríži zdolal domáceho miláčika, Gaela Monfilsa.

Minulý rok nemal príliš oslnivú formu. Dve turnajové výhry v Pekingu a Dubaji a finálová účasť na US Open bol slabí odvar. Napokon si chuť napravil v drese srbskej reprezentácie. Domáci si vychutnali víťazstvo v Belehrade, keď porazili Francúzov 3-2. Novak zariadil dva body, po výhrach nad Monfilsom a Simonom, rozhodujúci bod pridal Troicki.

Zlatý rok 2011

Asi žiaden športovec neospevuje rok 2011 ako práve Djokovič. Do French Open ťahal šnúru 43 neprehraných zápasov v rade (z toho bolo 41 tento rok), v Paríži mu to však pokazil Roger Federer. Na začiatku roku si pripísal už druhý triumf na Australian Open. Vo finále si hladko v troch setoch poradil s Andym Murrym. Víťazstvo u protinožcov všetko len odštartovalo. Djokovič sa väčšinou sústreďoval na turnaje ATP Masters, ale ak prišiel na nejaký turnaj nižšej kategórie, vždy si s tým hravo poradil. V Dubaji porazil Federera a doma v Belehrade Lopéza. Späť však k ATP Masters. Doposiaľ ani jednému tenistovi sa nepodarilo vyhrať päť turnajov tejto prestížnej kategórie, ale Novak to dokázal. Postupne zvíťazil v Indian Wells, Miami, Ríme, Madride a v Montreale. Z toho štyri krát porazil Rafaela Nadala, raz Andyho Murryho a raz Mardyho Fisha. V Cincinatti mu Murray prehry vrátil, čo znamenalo iba druhú tohtoročnú prehru. Tú tretiu mu pripravilo zranenie. V semi-finále Davis Cupu v duely proti Del Potrovi z Argentíny si zranil lakeť, čo znamenalo stop na dva mesiace. Nesmiem zabudnúť na jeho ďalšie dve grandslamove výhry. Na Wimbledone porazil vo finále Nadala a na US Open oplatil prehru Del Potrovi. Djokovič je znova späť pripravený zakončiť víťazný rok triumfom na turnaji Majstov v Londýne.

Djokovič v číslach

Novak vyhral doposiaľ na turnaji ATP 28 turnajov. 13 ATP Tour, 10 ATP Masters, 4 Grandslamy ( 2x Australian Open, 1x Wimbledon a US Open) a raz aj turnaj Majstrov. Raz sa tešil z výhry v Davis Cupe a raz aj vo štvorhre. Po boku Izraelčana Erlicha zdolal v Londýne slovensko-český pár Beck, Škoch.

Djokovič zarobil na tenise už viac ako 30mil $, z toho 10mil iba tento rok!
Vyhral 388 duelov a prehral 108 krát. (Pripomínam, že tento rok zatiaľ iba tri krát!)
So svetovými top hráčmi má prevažne pozitívnu bilanciu. S Nadalom 16-13, s Murrym 6-4, ale s Federerom 10-14.

Ocenenia

Novak získal aj viacero prestížnych ocenení. Je šesť násobným držiteľom ceny pre najlepšieho tenistu Srbska (2005-2010), dva krát sa stal najprogresívnejším hráčom robríčka (2006,2007), dva krát vyhral anketu o najpopulárnejšieho mužského športovca (2009,2010). Určite k nim pribudnú aj ďalšie ocenenia. Minulý rok sa mu dostalo veľkej pocty keď si prebral medailu Rádu sv. Sáva prvej triedy. Je to ocenenie pre osobnosti , ktorý pozitívne prezentovali svoju krajinu v zahraničí a získal ju za prínos v oblasti športu. Okrem neho ju majú vo svojej zbierke napríklad také mená ako Nikola Tesla alebo Dmitry Medvedev.

Djokovič bude spomínať na tento rok určite v dobrom, bodaj by mal aj ďalšie sezóny také úspešné. Možno z neho vyrastie taká legenda ako sú Bjorn Borg, Pete Sampras (jeho veľký vzor), Ivan Lendl alebo Andre Agassi.