Budeme Majstri...a galéria hokejistov v Bratislave

Autor: Andrej Fuksa | 29.4.2011 o 15:03 | (upravené 30.4.2011 o 10:08) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  1415x

Je to tu, konečne. Hokejové MS na Slovensku. Vie o tom určite každý a ak nejaká stará babka, ktorá nesleduje šport a pozerá Šehezádu a iné telenovely na Dome, nevie, že k nám zavíta hokejová elita, určite si musela všimnúť v centre Bratislavy (ak odtiaľ pochádza) 21 hokejových sôch. Práve tieto sochy by som chcel predstaviť a doplním ich aj vlastným poradím šampionátu... Ale tie sochy nie sú zas také zlé. Aha nevytvárali ich trápni slovenský grafici. Viď vlčieho fešáka (myslím toho prvého).

Zostup

Slovinsko

P1100688.JPG

Francúzsko

P1100701.JPG

Oba tímy už dlhšie pendlujú medzi A a B- kategóriami, ikeď u Francúzska je to častejšie. Nebolo by prekvapením, keby sa oba tímy rozlúčili. A navyše takmer všetci hráči pochádzajú z domácich súťaží, ktoré sú neporovnateľné s ostatnými ligami. Francúzi sa síce minule zachránili ale v 21.st. sa ešte nikdy nezúčastnili na troch šampionátoch po sebe. Slovinci sa ešte nikdy neudržali v A-kat. a neudržia sa ani teraz. Proti budú Rakúšania. A navyše im chýba veľká hviezda A.Kopitar, ktorý bol strojcom postupu do A-kat. Mimochodom Slovinci majú najoriginálnejšiu sochu. Nájdete ju na Rázusovom nábreží oproti zastávky električiek na strane Dunaja. Tú francúzsku na rohu Hlavného nám. pri francúzskom veľvyslanectve.

13.-14.miesto

Rakúsko

P1100702.JPG

Lotyšsko

P1100687.JPG

Lotyši nie sú zlí hokejisti, ale majú nepriaznivú skupinu: Fínsko, Česko a Dánsko. Neboli nasadzovaní zo štvrtého koša, ale Dáni minulý rok dokázali, že sú bojovníci na pohladanie. Lotyši vždy boli takí neápadní a nikdy nevyrobili veľký výsledok. A teraz to inak nebude, ale určite sa udržia. Rakúšania nebudú mať problém vypadnúť zo skupiny. Švédsko, USA a aj Nórsko by mali postúpiť. Spomínal som, že o udžanie bude najviac bojovať Rakúsko so Slovinskom. Predsa len Rakúšania nezostúpia, pretože mali sme čo robiť  s nimi v príprave a navyše prídu ich povzbudiť aj rakúski fanúšikovia, keďže BA je vzdialená od Rakúska len pár kilometrov. Rakúska socha nachádza na Michalskej ulici oproti Univerzitnej knižnici a lotyšská pri vstupe do Slovenského Národného múzea na Fajnorovom nábreží.

9.-12.miesto

Nórsko

P1100683.JPG

Vypadnutie v osemfinále bude takým štandardom Nórov na MS, vlastne ani vyšší cieľ nemajú. Na posledných troch šampionátoch tam nechýbali. Zaobísť sa budú musieť bez Thoresena, ale účasť prisľúbil "malý veľký" Zuccarello- Aasen. Podľa mňa je to najhoršia socha zo všetkých. Ako reklama na Star Wars alebo Armagedon. Nórska socha stojí na Laurínskej ulici pri divadle P.O. Hviezdoslava.

Dánsko

P1100696.JPG

Tím, ktorý porazil majstrov sveta 6:0 neradno podceňovať. Hovorím o minulých MS v Nemecku, kde sme od Dánov dostali tento výprask. Dáni príliš nemenia káder, pretože nedisponujú takým množstvom hráčov, ale sú to bojovníci a majú veľmi podobný herný prejav ako Nóri. Napádať, bojovať za každú cenu. A navyše už aj samotná technika hokejistov je navyššej úrovni ako pred desiatimi rokmi. Myslím, že osemfinále je reálny cieľ. Dánska socha je na križovatke Ventúrskej a Pánskej ulice.

Nemecko

P1100691.JPG

Nemci minulý rok úplne dokonale využili divácku podporu a dostali sa až do semifinále. Teraz to až také úspešné nebude a skončia v osemfinále. Ich cieľ je štvrťfinále ale v skupine budú mať veľmi sliných súperov. Ak všetko pôjde podľa plánu, tak v E-skupine budú hrať Fíni, Rusi, Češi a naši a to už je nejaká konkurencia. Len dúfajme, že neprekvapia na úkor Slovákov. Tím na to majú, veď v bráne bude najlepší hráč MS 2010 Dennis Endras a hrajú aj oba strelci gólov zo zápasu so Slovákmi z Kolína: Barta a Kreutzer. Sochu Nemcov nájdete na Rybnom mán. pri morovom stípe.

USA

P1100699.JPG

Čierny Peter v osemfinálovej F-skupine o stane v rukách USA. Američania už šesť rokov čakajú na medailu z MS a je to teda tradícia, že nepatria medzi TOP favoritov. Na MS totiž nikdy nemajú silný výber ako napr. vo Vancouveri. Odtiaľ sa v Košiciach predstaví iba J.Johnoson. Prísť odmietli alebo nemohli takí hráči ako D. Brown, P. Kane alebo Paul Stastny.  Americká socha stojí na Hviezdoslavovom nám. oproti americkej ambasáde.

5.-8.miesto

Švédsko

P1100684.JPG

Polovica špičkových Švédov hrá v Detroite, ktorý ešte nevypadol z play-off, a teda nemôže posilniť svoj tím na MS. Šancu dostanú mladí draví hráči, ale týmu bude chýbať skúsenosť. Švédi, podľa mňa narazia na Čechov a tí majú určite skúsenejší tím. To je hlavný kameň úrazu, prečo Švédi nezažiaria. Ich socha bola umiestnená pred Čumilom na Pánskej a ako jediná nevyzerá ako Fantomas (Nórov som už okomentoval).

Fínsko

P1100704.JPG

Ani tento severský tím sa nedostane ďalej. Napriek tomu, že Fíni majú vo svojich radoch pár skúsených harcovníkov napr. Mikko Koivu alebo Tuomo Ruutu, neprinesie im to postup dalej. Skupiny sú podľa môjho názoru dosť nerovnomerne rozlosované. Najlepší v E-skupine(Slovensko, Česko, Rusko, Fínsko) by kludne mohli obstarať semifinále, zatiaľčo efko(Kanada, Švédsko, Švajčiarsko, Bielorusko príp. USA) má určite menšie kvality a práve na toto doplatia Fíni. Fínska socha je na Hurbanovom nám.

Švajčiarsko

P1100695.JPG

Švajčiari sa z medaili tešili pred päťdesiatimiôsmimi rokmi a chceli by túto dlhú sériu prekonať, ale nepodarí sa im to ani teraz. Konkurencia je veľká, takže mladý bojovný tím, ktorý Švajčiari majú na každom šampionáte, si bude musieť na medailu počkať. Nebude to prepadák, iba štandardný výkon Helvétov a myslím, že jeden svetlý zápas tam bude a to s USA. Švajčiarska socha stojí na Rudnajovom nám. pri katedrále sv. Martina.

Bielorusko

P1100681.JPG

Je to mladá reprezentácia plná bojovných rýchlych hráčov. Veľmi im pomôže účasť bieloruského Ovečkina M. Grabovskeho aj ďaľšieho podobného hokejistu A. Ugarova. Brankár Mezin hovorí síce o medaile, ale podľa mňa by mali byť spokojný aj s tým, keď vyradia Američanov. Všeobecne si mylím, že z košickej vetvy turnaja postúpi do najlepšej štvorky iba Kanada. Bielorusko si postavilo sochu na konci Laurínskej ulice.

4.miesto- Kanada

P1100685.JPG

Viacero silných tímov nebude mať na Slovensku najlepší výber (Švedi, Fíni). Medzi túto skupinu partí aj Kanada. Nezúčastnia sa napr. S.Crosby, R.Getzlaf, D.Heathly. Keď som hovoril o jedinom hráčovi USA z Vancouveru, tak Kanaďania sú na tom rovnako. Jediný účastník ZOH v BA bude Rick Nash. Berme však do úvahy, že vtedy sa na súpisku nezmestili napr. J.Spezza alebo J.Tavares, ktorí teraz hrať budú. Mimochodom v Nórsku na MS 1999 tiež hrali s tým, že žiadnu medailu neobhajujú a skončili štvrtí. História by mohla opakovať. To by si nepriali Kanaďania, pretože po tomto šampionáte ešte tri krát nesiahli na medailu. "Kanaďana" na fotke nájdete pred starou budovou SND.

3.miesto: Rusko

P1100703.JPG

Vypočítal som si (nevravím, že som uvažoval správne), že na Rusko narazia v semifinále práve naši chlapci. A ako si myslí aj brankár Nemcov Endras, tak naši ich zdolajú dva krát(aj v skupine). Ale ak žreb bude iný a niečo sa vyvynie ináč ako predpokladám potom Rusi postúpia do finále. Takže si myslím, že Slováci budú jediní, kto môže zdolať Rusov (ešte možno Češi). Ako povedal Peter Šťastný "Rusi sa favorizujú sami". Ja doplním, že si za cieľom vyhrať aj idú. V zostave majú hviezdy ako I.Kovaljčuk, J.Nabokov alebo podľa môjho názoru spolu s Jágrom najskúsenejší hráč celej KHL A.Morozov. Takže ma neprekvapí ak v malom finále porazia menej skúsený výber Kanady. Ruský hokejista sa nachádza pod Michalskou bránou.

2.miesto: Česko

P1100689.JPG

Bratia Češi, prosím, nechajte Slovákom zlatú medailu. Veď hrajú doma a navyše polovica hráčov už nabudúci rok ide do dôchodku. Dobre, váš Jarda má tiež na to vek, ale ten bude hrať aj v paťdesiatke. My vám to vrátime v 2015, keď sa MS usporiadajú u vás. Budeme už síce v C-divízii, ale bratia Rusi to vybavia za nás a galantne sa vzdajú. Teraz vážne. Češi majú ešte lepší tím, ako minulý rok, keď vyhrali. Vtedy nehral Plekanec, Eliáš, či Havlát. Teda taktiež majú v tíme skúsených hráčov, ale vo finále rozhodne väčšie srdce súpera. Socha sa nachádza pri Novom moste pri hoteli Danube.

1.miesto: Slovensko

P1100679.JPG

Táto socha je podľa mňa najpoužitelnejšia. Navrhol ju Ján Filc a sú na ňom zobrazené všetky zúčastnené  štáty na MS, všetky, ktoré necháme za sebou. Ja dúfam, že na našich nepadne syndróm slovenských športovcov: Keď sa darí vyklašleme sa na to. Dodám: a prehráme. Všetci hráči predsa hovoria, že je to posledná šanca na výhru MS. Tak to teda využite! Nie ste malí chlapci, ktorí nevedia hrať veľké zápasy. A navyše chalani z NHL prisľúbili účasť, Štrbák sa vrátil do repre a Glen Hanlon sa učí po slovensky. Načo by mu to bolo, keby po šampionáte skončil na lavičke. Túto sochu nájdete na Obchodnej, Bondrovu na Hlavnom nám., Šatanovu pred Starou tržnicou a Šťastného na Nám. Ľ. Štúra.

Chalani, ja vám verím, fandím vám a nemusím si to ani dávať na Facebooku na profilovku.

P.S.: Češi, nebojte sa, s tými Rusmi to Fico vybaví.

Foto: Andrej Fuksa

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

PRIMÁR

Strachu sa bude dať zbaviť. Vedci ho zničia pomocou svetla

Objav pomôže obetiam traumatizujúcich zážitkov.


Už ste čítali?